A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)`

Filename: controllers/Home.php

Line Number: 127

Backtrace:

File: /home/u6865204/kagan.digitalexperiencestudio.com/fms/index.php
Line: 315
Function: require_once

Cephe Oluşumunda Şantiyede Karşılaşılan Aksilikler | FMS
Dores | cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler

Cephe Oluşumunda Şantiyede Karşılaşılan Aksilikler

Mimari projelerimizde tasarladığımız cephelerde tasarlanılan görünümü elde edebilmek için motifleri...

Mimari projelerimizde tasarladığımız cephelerde tasarlanılan görünümü elde edebilmek için motifleri, daha ekonomik olması açısından, çoğunlukla betonarmeden elde etmekteyiz. Dolayısıyla cephenin doğru ve  düzgün oluşturulması adına betonarme kalıpların da doğru bir şekilde imal edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda şantiyede en çok karşılaşılan sıkıntıların başında cephe motiflerinde yapılan hatalar gelmektedir.

Ara ara ve inşaatın farklı aşamalarında gittiğimiz şantiye kontrollerinde gözlemlediğimize göre,  kalıp ustalarının kalıp uygulamalarında mimari uygulama projesinde yer alan cephe çizim detaylarını dikkate almayarak sadece statik proje üzerinden ilerlediğini görmekteyiz.  Hazırlanılan üç boyutlu cephe görselleri ve proje içerisinde yer alan cephe çizimleri ve detayları dikkate alınmadığında hatalı uygulamalarla karşılaşmaktayız. Özellikle karmaşık ve farklı detaylara sahip cephelerde mimari uygulama projesinin içerisinde bulunan cephe çizimindeki detaylar büyük bir önem taşıyor. Özellikle düşey hattaki motiflerin detaylı çizimleri ve sistem kesitleri yine mimari uygulama projesinin içerisinde bulunmaktadır.  

Statik ve mimari projelerle beraber ilerleyip içerisindeki detaylara göre yapılan kalıplar ve beton dökülmeden önce müelliflerce yapılan şantiye kontrolleri ile uygulama hatalarının önüne geçilmiş olunmaktadır.

cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler cephe-olusumunda-santiyede-karsilasilan-aksilikler

ilgili haberler

Mimarlık ve Şantiye Bilgisinin Önemi

Şantiye, mimarlığın olmazsa olmazıdır. Ütopya üzerine ilerleyip nasıl uygulanacağını bilmeden tasarım, ürüne dönüşemez.

daha fazla

Ses Yalıtımında Sıklıkla Yapılan Hatalar Ve Önlemler

Döşeme kaplamalarında uygulanan süpürgeliklerin duvara çivi, vida vb elemanlarla bağlanması.

daha fazla